NJR/JRC Corporation NJM2100D
NJM2100D picture photo
Mfg. Part Number
NJM2100D
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Brief Description
IC OPAMP GP 12MHZ 8DIP
Datasheet Download
NJM2100D.pdf
Availability of NJM2100D
QUANTITY
NJM2100D Order Process
Ship out your order
Specifications of NJM2100D
Internal Part NumberEIS-NJM2100D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Series-
PackagingTube
Amplifier TypeGeneral Purpose
Number of Circuits2
Output Type-
Slew Rate4 V/µs
Gain Bandwidth Product12MHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias100nA
Voltage - Input Offset1mV
Current - Supply3.5mA
Current - Output / Channel-
Voltage - Supply, Single/Dual (±)±1 V ~ 3.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NJM2100D
Related LinksNJM2, NJM2100D Datasheet, NJR/JRC Corporation Distributor
NJM2100D Details Description
Related parts for NJM2100D
OPTOISOLATOR 5KV 4CH TRANS 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 4.64KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MULTI-FUNC GATE CONFIG SC70-6 datasheet.pdf
FUSE 32A 400V 10X38MM CLASS G datasheet.pdf
LED SNAP-IN PANEL 5MM 3V GREEN datasheet.pdf
MIL CONNECTOR ECE093 datasheet.pdf
CONTACT SKT 16-20 AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
SPARE RECEIVER datasheet.pdf
IC MIXER SUB-HARMONIC DIE datasheet.pdf
CRIMP TOOL datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HI CURRENT ASSY 12 POS datasheet.pdf