NJR/JRC Corporation NJM2136M
NJM2136M picture photo
Mfg. Part Number
NJM2136M
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Brief Description
IC OPAMP GP 200MHZ 8DMP
Datasheet Download
NJM2136M.pdf
Availability of NJM2136M
QUANTITY
NJM2136M Order Process
Ship out your order
Specifications of NJM2136M
Internal Part NumberEIS-NJM2136M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Series-
PackagingTube
Amplifier TypeGeneral Purpose
Number of Circuits1
Output Type-
Slew Rate45 V/µs
Gain Bandwidth Product200MHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias500nA
Voltage - Input Offset1mV
Current - Supply630µA
Current - Output / Channel-
Voltage - Supply, Single/Dual (±)±1.35 V ~ 6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package8-DMP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NJM2136M
Related LinksNJM2, NJM2136M Datasheet, NJR/JRC Corporation Distributor
NJM2136M Details Description
Related parts for NJM2136M
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
OSC 3.3V PROG CMOS PWRDN 50PPM datasheet.pdf
GDT 90V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 90DEG 3.5MM datasheet.pdf
PANEL FRONT 19X5.22X0.07" GREY datasheet.pdf
DIODE PIN 5TSOP datasheet.pdf
RES 213 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 13POS datasheet.pdf