NJR/JRC Corporation NJM2370R37-TE1#
NJM2370R37-TE1# picture photo
Mfg. Part Number
NJM2370R37-TE1#
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.7V 0.15A 8VSP
Datasheet Download
NJM2370R37-TE1#.pdf
Availability of NJM2370R37-TE1#
QUANTITY
NJM2370R37-TE1# Order Process
Ship out your order
Specifications of NJM2370R37-TE1#
Internal Part NumberEIS-NJM2370R37-TE1#
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.7V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.1V @ 30mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 20V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-VSP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NJM2370R37-TE1#
Related LinksNJM2370, NJM2370R37-TE1# Datasheet, NJR/JRC Corporation Distributor
NJM2370R37-TE1# Details Description
Related parts for NJM2370R37-TE1#
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS 2.5MM STR TIN datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 7.5A 1212-8 datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 15NS 24DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V SOT-23 datasheet.pdf
IC RADIO RX AM/FM/AUX 24SSOP datasheet.pdf
ENCODER OPT ROTARY WO/SW datasheet.pdf
OSC XO 30.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf