NJR/JRC Corporation NJM2370U47-TE1
NJM2370U47-TE1 picture photo
Mfg. Part Number
NJM2370U47-TE1
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 4.7V 0.15A SOT89
Datasheet Download
NJM2370U47-TE1.pdf
Availability of NJM2370U47-TE1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NJM2370U47-TE1 Order Process
Ship out your order
Specifications of NJM2370U47-TE1
Internal Part NumberEIS-NJM2370U47-TE1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output4.7V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.1V @ 30mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 20V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-89-5/6
Supplier Device PackageSOT-89
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NJM2370U47-TE1
Related LinksNJM2370, NJM2370U47-TE1 Datasheet, NJR/JRC Corporation Distributor
NJM2370U47-TE1 Details Description
Related parts for NJM2370U47-TE1
CONN HEADR BRKWAY .100 02POS R/A datasheet.pdf
BACKSHELL GENDER CHANGER 9-9POS datasheet.pdf
CAP POLYMER 820UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 5" 0.50MM 31POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 250V X7R 2220 datasheet.pdf
RES SMD 36.5K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
SC-SMT 3.81/06/90LF 3.2 BK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HDR 26POS STR S L 2 9MM datasheet.pdf