NJR/JRC Corporation NJM2870F21-TE1#
NJM2870F21-TE1# picture photo
Mfg. Part Number
NJM2870F21-TE1#
Brief Description
IC REG LDO 2.1V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
NJM2870F21-TE1#.pdf
Availability of NJM2870F21-TE1#
QUANTITY
NJM2870F21-TE1# Order Process
Ship out your order
Specifications of NJM2870F21-TE1#
Internal Part NumberEIS-NJM2870F21-TE1#
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.1V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.12V @ 60mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 14V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5 (MTP5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NJM2870F21-TE1#
Related LinksNJM2870, NJM2870F21-TE1# Datasheet, NJR/JRC Corporation Distributor
NJM2870F21-TE1# Details Description
Related parts for NJM2870F21-TE1#
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CARDEDGE 70POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
KIT FIBER OPTIC CLEANING datasheet.pdf
RES 18K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER +/-15V 30W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 3A 40V DO-214AB datasheet.pdf