NJR/JRC Corporation NJM78L24L2A
NJM78L24L2A picture photo
Mfg. Part Number
NJM78L24L2A
Brief Description
IC REG LDO 24V 0.1A TO92-3
Datasheet Download
NJM78L24L2A.pdf
Availability of NJM78L24L2A
QUANTITY
NJM78L24L2A Order Process
Ship out your order
Specifications of NJM78L24L2A
Internal Part NumberEIS-NJM78L24L2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output24V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 40V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Supplier Device PackageTO-92-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NJM78L24L2A
Related LinksNJM78, NJM78L24L2A Datasheet, NJR/JRC Corporation Distributor
NJM78L24L2A Details Description
Related parts for NJM78L24L2A
RES SMD 43.2K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16DIP datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 14POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 1.87K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ADJUST. REL. CLAMP datasheet.pdf
IC CLOCK CTRL HUB P4 48SSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeB 2.0 4 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf