NJR/JRC Corporation NJU7231L2-52
NJU7231L2-52 picture photo
Mfg. Part Number
NJU7231L2-52
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 5.2V 0.1A TO92-3
Datasheet Download
NJU7231L2-52.pdf
Availability of NJU7231L2-52
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NJU7231L2-52 Order Process
Ship out your order
Specifications of NJU7231L2-52
Internal Part NumberEIS-NJU7231L2-52
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5.2V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.3V @ 40mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 15V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Supplier Device PackageTO-92-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NJU7231L2-52
Related LinksNJU723, NJU7231L2-52 Datasheet, NJR/JRC Corporation Distributor
NJU7231L2-52 Details Description
Related parts for NJU7231L2-52
RES SMD 750 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 5.08MM datasheet.pdf
IC POT DGTL DUAL 256-TAP 14TSSOP datasheet.pdf
FUSE 450A 690V 1TN/80 AR UC datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 4KV N750 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
PD SURFACE CONDITION DISC TR 3" datasheet.pdf
474 BLACK 25 PC/PKG datasheet.pdf
LIMIT SW, ADJUSTABLE ROLLER LE datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf