NJR/JRC Corporation NJU7261U33-TE1#
NJU7261U33-TE1# picture photo
Mfg. Part Number
NJU7261U33-TE1#
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BOOST 3.3V 0.25A SOT89-5
Datasheet Download
NJU7261U33-TE1#.pdf
Availability of NJU7261U33-TE1#
QUANTITY
NJU7261U33-TE1# Order Process
Ship out your order
Specifications of NJU7261U33-TE1#
Internal Part NumberEIS-NJU7261U33-TE1#
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Up
Output ConfigurationPositive
TopologyBoost
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)1V
Voltage - Input (Max)5V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output250mA (Switch)
Frequency - Switching30kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-25°C ~ 75°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-89-5/6
Supplier Device PackageSOT-89-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NJU7261U33-TE1#
Related LinksNJU7261, NJU7261U33-TE1# Datasheet, NJR/JRC Corporation Distributor
NJU7261U33-TE1# Details Description
Related parts for NJU7261U33-TE1#
CAP CER 18PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP 5V 20HTSSOP datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 160MA 980 MOHM datasheet.pdf
RES 6.81 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
RES 100 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 45A ADD-A-PAK datasheet.pdf
SS TIMR INTERVAL, 2S ADJ, 220VAC datasheet.pdf