NJR/JRC Corporation NJU7261U33
NJU7261U33 picture photo
Mfg. Part Number
NJU7261U33
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BOOST 3.3V 0.25A SOT89-5
Datasheet Download
NJU7261U33.pdf
Availability of NJU7261U33
QUANTITY
NJU7261U33 Order Process
Ship out your order
Specifications of NJU7261U33
Internal Part NumberEIS-NJU7261U33
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTube
FunctionStep-Up
Output ConfigurationPositive
TopologyBoost
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)1V
Voltage - Input (Max)5V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output250mA (Switch)
Frequency - Switching30kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-25°C ~ 75°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-89-5/6
Supplier Device PackageSOT-89-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NJU7261U33
Related LinksNJU72, NJU7261U33 Datasheet, NJR/JRC Corporation Distributor
NJU7261U33 Details Description
Related parts for NJU7261U33
CAP CER 0.50PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
WIRE WW ETFE 28AWG 2X50' YELLOW datasheet.pdf
DSUB 44POS PLUG HD datasheet.pdf
LEVER TYPE FUSE TERM BLOCK datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR UPC3236TK datasheet.pdf
SWITCH ACTUATOR BUTTON RED datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
SWITCH DIP datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf