FFF NK05A15100J0G
NK05A15100J0G picture photo
Mfg. Part Number
NK05A15100J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
750 TB SPR CLA 180D B/T
Datasheet Download
NK05A15100J0G.pdf
Availability of NK05A15100J0G
QUANTITY
NK05A15100J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of NK05A15100J0G
Internal Part NumberEIS-NK05A15100J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,040
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesNK
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level5
Pitch0.295" (7.50mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current-
Voltage-
Wire Gauge8-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Features-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NK05A15100J0G
Related LinksNK05A1, NK05A15100J0G Datasheet, FFF Distributor
NK05A15100J0G Details Description
Related parts for NK05A15100J0G
TERM BLOCK PLUG 17POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
FUSE MOD 900A 1000V BLADE datasheet.pdf
CAP CER 47PF 3KV NP0 1808 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS SKT datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
COVER SPLICE datasheet.pdf
DISPOSABLE LAB COAT datasheet.pdf
CAP FILM 220PF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf