FFF NK08A15100J0G
NK08A15100J0G picture photo
Mfg. Part Number
NK08A15100J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
750 TB SPR CLA 180D B/T
Datasheet Download
NK08A15100J0G.pdf
Availability of NK08A15100J0G
QUANTITY
NK08A15100J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of NK08A15100J0G
Internal Part NumberEIS-NK08A15100J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,016
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesNK
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level8
Pitch0.295" (7.50mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current-
Voltage-
Wire Gauge8-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Features-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NK08A15100J0G
Related LinksNK08A1, NK08A15100J0G Datasheet, FFF Distributor
NK08A15100J0G Details Description
Related parts for NK08A15100J0G
IC OPAMP GP 70MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 1.49A 90 MOHM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK W/LED IND PA BG datasheet.pdf
CIR BRKR 25A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 18A 125V datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 66.2MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
Crystal 19.6608MHz 30ppm Series 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
MC3 MAT CONTROLLER datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf