FFF NK10A05000J0G
NK10A05000J0G picture photo
Mfg. Part Number
NK10A05000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
750 TB SPR CLA 90D A/T
Datasheet Download
NK10A05000J0G.pdf
Availability of NK10A05000J0G
QUANTITY
NK10A05000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of NK10A05000J0G
Internal Part NumberEIS-NK10A05000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesNK
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level10
Pitch0.295" (7.50mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current-
Voltage-
Wire Gauge8-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Features-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NK10A05000J0G
Related LinksNK10A0, NK10A05000J0G Datasheet, FFF Distributor
NK10A05000J0G Details Description
Related parts for NK10A05000J0G
DIODE ZENER 15V 500MW MINIMELF datasheet.pdf
IC FLASH 256KBIT 150NS 28DIP datasheet.pdf
RES SMD 619K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOARD PROGRAMMING SOCKET ST7 datasheet.pdf
RES SMD 8.06 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6500K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
500 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADPTR 24V 50W datasheet.pdf