Stackpole Electronics Inc. NKAL250FB1R00
NKAL250FB1R00 picture photo
Mfg. Part Number
NKAL250FB1R00
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 1 OHM 1% 250W
Datasheet Download
NKAL250FB1R00.pdf
Availability of NKAL250FB1R00
QUANTITY
NKAL250FB1R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKAL250FB1R00
Internal Part NumberEIS-NKAL250FB1R00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package30
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesKAL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)250W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension4.500" L x 3.000" W (114.30mm x 76.20mm)
Height2.220" (56.40mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKAL250FB1R00
Related LinksNKAL25, NKAL250FB1R00 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
NKAL250FB1R00 Details Description
Related parts for NKAL250FB1R00
COVER FUSEBLK REFLOW PCB 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 1.24KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
SEALING FRAME BLACK datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
102 W/RECEPT IN HANDLE datasheet.pdf
CABLE 3COND 12AWG WHITE 50' datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 25A DO4 datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 51POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
PLUG IN BRIDGE datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS 1.8MM datasheet.pdf