Yageo NKN-50FR-52-0R12
NKN-50FR-52-0R12 picture photo
Mfg. Part Number
NKN-50FR-52-0R12
Brief Description
RES 0.12 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN-50FR-52-0R12.pdf
Availability of NKN-50FR-52-0R12
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN-50FR-52-0R12 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN-50FR-52-0R12
Internal Part NumberEIS-NKN-50FR-52-0R12
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.12
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN-50FR-52-0R12
Related LinksNKN-50FR, NKN-50FR-52-0R12 Datasheet, Yageo Distributor
NKN-50FR-52-0R12 Details Description
Related parts for NKN-50FR-52-0R12
TIMER RELAY DIGITAL 240VAC 11PIN datasheet.pdf
SCR DBL LOSCR 1600V 60A ADDAPAK datasheet.pdf
STEEL MOUNTING SCREW CLIP datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 4.1V ODRN 5SSOP datasheet.pdf
IC RS485 TRANSCEIVER 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
3873 SELF SHIM HI COND THERM ADH datasheet.pdf
IC FPGA 378 I/O 900BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 3-ROWS datasheet.pdf
OSC TCXO 13.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf
1000UF 16V 12,5X30MM 125C 8000H datasheet.pdf