Yageo NKN-50FR-52-0R3
NKN-50FR-52-0R3 picture photo
Mfg. Part Number
NKN-50FR-52-0R3
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.3 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN-50FR-52-0R3.pdf
Availability of NKN-50FR-52-0R3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN-50FR-52-0R3 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN-50FR-52-0R3
Internal Part NumberEIS-NKN-50FR-52-0R3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN-50FR-52-0R3
Related LinksNKN-50F, NKN-50FR-52-0R3 Datasheet, Yageo Distributor
NKN-50FR-52-0R3 Details Description
Related parts for NKN-50FR-52-0R3
CAP MICA 56PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
SCREWDRIVER TORX TR T7S datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 3KV X7R 2220 datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 96.5KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.2A 4DSBGA datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 15NS 100TQFP datasheet.pdf
ACCES METAL CABLE SEAL NORMAL P datasheet.pdf
WHITE LASER PRINTABLE LABELS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf