Yageo NKN-50FR-52-0R43
NKN-50FR-52-0R43 picture photo
Mfg. Part Number
NKN-50FR-52-0R43
Brief Description
RES 0.43 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN-50FR-52-0R43.pdf
Availability of NKN-50FR-52-0R43
QUANTITY
NKN-50FR-52-0R43 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN-50FR-52-0R43
Internal Part NumberEIS-NKN-50FR-52-0R43
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.43
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)