Yageo NKN-50FR-52-1R4
NKN-50FR-52-1R4 picture photo
Mfg. Part Number
NKN-50FR-52-1R4
Brief Description
RES 1.4 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN-50FR-52-1R4.pdf
Availability of NKN-50FR-52-1R4
QUANTITY
NKN-50FR-52-1R4 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN-50FR-52-1R4
Internal Part NumberEIS-NKN-50FR-52-1R4
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN-50FR-52-1R4
Related LinksNKN-50F, NKN-50FR-52-1R4 Datasheet, Yageo Distributor
NKN-50FR-52-1R4 Details Description
Related parts for NKN-50FR-52-1R4
SPACER LED MTG T1 .850"L NAT NYL datasheet.pdf
BOX STEEL BLUE 8"L X 10"W datasheet.pdf
CONN LEAD ASSY SGL-END 16AWG 24" datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SPI/SRL SOT23-8 datasheet.pdf
LED CBI 5MM datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 780MA 500 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 28K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 24PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
SENSOR PRES 5PSID 0-100MV DIP datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf