Yageo NKN100FR-73-0R15
NKN100FR-73-0R15 picture photo
Mfg. Part Number
NKN100FR-73-0R15
Brief Description
RES 0.15 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN100FR-73-0R15.pdf
Availability of NKN100FR-73-0R15
QUANTITY
NKN100FR-73-0R15 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN100FR-73-0R15
Internal Part NumberEIS-NKN100FR-73-0R15
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.15
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.189" Dia x 0.453" L (4.80mm x 11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN100FR-73-0R15
Related LinksNKN100FR, NKN100FR-73-0R15 Datasheet, Yageo Distributor
NKN100FR-73-0R15 Details Description
Related parts for NKN100FR-73-0R15
HEADER COUPLER 5.08MM 7POS BK datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 0.25A DP ZC 8-DIP datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A 10VDFPN datasheet.pdf
CAP FILM 8200PF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf