Yageo NKN100FR-73-0R16
NKN100FR-73-0R16 picture photo
Mfg. Part Number
NKN100FR-73-0R16
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.16 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN100FR-73-0R16.pdf
Availability of NKN100FR-73-0R16
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN100FR-73-0R16 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN100FR-73-0R16
Internal Part NumberEIS-NKN100FR-73-0R16
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.16
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.189" Dia x 0.453" L (4.80mm x 11.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN100FR-73-0R16
Related LinksNKN100FR, NKN100FR-73-0R16 Datasheet, Yageo Distributor
NKN100FR-73-0R16 Details Description
Related parts for NKN100FR-73-0R16
RES SMD 121 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ TO220 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 354MA 1.6 OHM SMD datasheet.pdf