Yageo NKN100FR-73-0R18
NKN100FR-73-0R18 picture photo
Mfg. Part Number
NKN100FR-73-0R18
Brief Description
RES 0.18 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN100FR-73-0R18.pdf
Availability of NKN100FR-73-0R18
QUANTITY
NKN100FR-73-0R18 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN100FR-73-0R18
Internal Part NumberEIS-NKN100FR-73-0R18
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.18
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.189" Dia x 0.453" L (4.80mm x 11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN100FR-73-0R18
Related LinksNKN100FR, NKN100FR-73-0R18 Datasheet, Yageo Distributor
NKN100FR-73-0R18 Details Description
Related parts for NKN100FR-73-0R18
FINGER GUARD 60MM BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC ADSL CPE LN DVR 175MA 8SOPWR datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5.0MM 11POS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 4.12K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV 2CH PHVOLT 8-SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf