Yageo NKN100FR-73-0R22
NKN100FR-73-0R22 picture photo
Mfg. Part Number
NKN100FR-73-0R22
Brief Description
RES 0.22 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN100FR-73-0R22.pdf
Availability of NKN100FR-73-0R22
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN100FR-73-0R22 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN100FR-73-0R22
Internal Part NumberEIS-NKN100FR-73-0R22
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.22
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.189" Dia x 0.453" L (4.80mm x 11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN100FR-73-0R22
Related LinksNKN100FR, NKN100FR-73-0R22 Datasheet, Yageo Distributor
NKN100FR-73-0R22 Details Description
Related parts for NKN100FR-73-0R22
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN HDR 56POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 68POS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf