Yageo NKN100FR-73-0R27
NKN100FR-73-0R27 picture photo
Mfg. Part Number
NKN100FR-73-0R27
Brief Description
RES 0.27 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN100FR-73-0R27.pdf
Availability of NKN100FR-73-0R27
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN100FR-73-0R27 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN100FR-73-0R27
Internal Part NumberEIS-NKN100FR-73-0R27
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.27
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.189" Dia x 0.453" L (4.80mm x 11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN100FR-73-0R27
Related LinksNKN100FR, NKN100FR-73-0R27 Datasheet, Yageo Distributor
NKN100FR-73-0R27 Details Description
Related parts for NKN100FR-73-0R27
IC XDCP SGL 100TAP 1K 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.18UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
MICRO-D 9POS SKT INLINE 5PC KIT datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 198K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 30COND TWIST-PAIR 100' datasheet.pdf
RES 101.1718 OHM 0.6W 0.01% RAD datasheet.pdf
LED RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf