Yageo NKN100FR-73-0R3
NKN100FR-73-0R3 picture photo
Mfg. Part Number
NKN100FR-73-0R3
Brief Description
RES 0.3 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN100FR-73-0R3.pdf
Availability of NKN100FR-73-0R3
QUANTITY
NKN100FR-73-0R3 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN100FR-73-0R3
Internal Part NumberEIS-NKN100FR-73-0R3
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.3
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.189" Dia x 0.453" L (4.80mm x 11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN100FR-73-0R3
Related LinksNKN100F, NKN100FR-73-0R3 Datasheet, Yageo Distributor
NKN100FR-73-0R3 Details Description
Related parts for NKN100FR-73-0R3
RES 160K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
FILTER HIGH FREQ 1.0UF 0805 datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 13POS 2.5MM datasheet.pdf
DIP CABLE - HDP10H/AE10G/HDP10H datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A 8MSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 45.5VC SMB datasheet.pdf
IC PSRAM 8MBIT 55NS 44TSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf