Yageo NKN100FR-73-0R5
NKN100FR-73-0R5 picture photo
Mfg. Part Number
NKN100FR-73-0R5
Brief Description
RES 0.5 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN100FR-73-0R5.pdf
Availability of NKN100FR-73-0R5
QUANTITY
NKN100FR-73-0R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN100FR-73-0R5
Internal Part NumberEIS-NKN100FR-73-0R5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.5
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.189" Dia x 0.453" L (4.80mm x 11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN100FR-73-0R5
Related LinksNKN100F, NKN100FR-73-0R5 Datasheet, Yageo Distributor
NKN100FR-73-0R5 Details Description
Related parts for NKN100FR-73-0R5
IC 4.125V 15% SOT223-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 22 OHM 5% 750W datasheet.pdf
CONN PLUG 3 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
KIT CAP CER MLCC 100V-630V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN CAP FOR 0S-0B RCPT datasheet.pdf
DIODE ZENER 500MW MICROMELF datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
HEATSINK FOR 45MM BGA datasheet.pdf