Yageo NKN100FR-73-0R68
NKN100FR-73-0R68 picture photo
Mfg. Part Number
NKN100FR-73-0R68
Brief Description
RES 0.68 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN100FR-73-0R68.pdf
Availability of NKN100FR-73-0R68
QUANTITY
NKN100FR-73-0R68 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN100FR-73-0R68
Internal Part NumberEIS-NKN100FR-73-0R68
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.68
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.189" Dia x 0.453" L (4.80mm x 11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN100FR-73-0R68
Related LinksNKN100FR, NKN100FR-73-0R68 Datasheet, Yageo Distributor
NKN100FR-73-0R68 Details Description
Related parts for NKN100FR-73-0R68
TRIMMER 25 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS VERT GOLD datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 4V 10% 1507 datasheet.pdf
SOFTWARE FOR CC-LINK/SC-GU3-01 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS SMD DBL ROW datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf
ALUMINUM SPLICE TIN PLATED datasheet.pdf
TAPE 5908 VHB FOAM 1.5" X 72YD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf