Yageo NKN100FR-73-1R5
NKN100FR-73-1R5 picture photo
Mfg. Part Number
NKN100FR-73-1R5
Brief Description
RES 1.5 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN100FR-73-1R5.pdf
Availability of NKN100FR-73-1R5
QUANTITY
NKN100FR-73-1R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN100FR-73-1R5
Internal Part NumberEIS-NKN100FR-73-1R5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.189" Dia x 0.453" L (4.80mm x 11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN100FR-73-1R5
Related LinksNKN100F, NKN100FR-73-1R5 Datasheet, Yageo Distributor
NKN100FR-73-1R5 Details Description
Related parts for NKN100FR-73-1R5
RES SMD 113KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 931K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 19F OLIVE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5VOUT 25W datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller PWM Dimming 16-HTSSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 1W DO204AL datasheet.pdf