Yageo NKN100JR-52-0R12
NKN100JR-52-0R12 picture photo
Mfg. Part Number
NKN100JR-52-0R12
Brief Description
RES 0.12 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
NKN100JR-52-0R12.pdf
Availability of NKN100JR-52-0R12
QUANTITY
NKN100JR-52-0R12 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN100JR-52-0R12
Internal Part NumberEIS-NKN100JR-52-0R12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.12
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.189" Dia x 0.453" L (4.80mm x 11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN100JR-52-0R12
Related LinksNKN100JR, NKN100JR-52-0R12 Datasheet, Yageo Distributor
NKN100JR-52-0R12 Details Description
Related parts for NKN100JR-52-0R12
TERM DUAL DK 4 32 U 275V MOV S14 datasheet.pdf
IC DRIVER HEX DUAL W/DRVR 28SOIC datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE I2C 8SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP DUAL +3/5V R/R SOT23-8 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB9 45DEG METAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 6.3V 10% 1210 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DUAL 16-VQFN datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.41UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 35V 2915 datasheet.pdf