Yageo NKN100JR-73-0R16
NKN100JR-73-0R16 picture photo
Mfg. Part Number
NKN100JR-73-0R16
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.16 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
NKN100JR-73-0R16.pdf
Availability of NKN100JR-73-0R16
QUANTITY
NKN100JR-73-0R16 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN100JR-73-0R16
Internal Part NumberEIS-NKN100JR-73-0R16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.16
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.189" Dia x 0.453" L (4.80mm x 11.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN100JR-73-0R16
Related LinksNKN100JR, NKN100JR-73-0R16 Datasheet, Yageo Distributor
NKN100JR-73-0R16 Details Description
Related parts for NKN100JR-73-0R16
FUSE BLOCK CART 250V 16A CHASSIS datasheet.pdf
IC D/A CONV 16BIT MLTPLYNG24SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 600MA 280 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 128MA 8.9 OHM datasheet.pdf