Yageo NKN100JR-73-0R75
NKN100JR-73-0R75 picture photo
Mfg. Part Number
NKN100JR-73-0R75
Brief Description
RES 0.75 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
NKN100JR-73-0R75.pdf
Availability of NKN100JR-73-0R75
QUANTITY
NKN100JR-73-0R75 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN100JR-73-0R75
Internal Part NumberEIS-NKN100JR-73-0R75
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.75
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.189" Dia x 0.453" L (4.80mm x 11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN100JR-73-0R75
Related LinksNKN100JR, NKN100JR-73-0R75 Datasheet, Yageo Distributor
NKN100JR-73-0R75 Details Description
Related parts for NKN100JR-73-0R75
CONN MINI COAX PLUG STR 50 OHM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 13POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
XLAMP CXA1507 LED 8.9MM datasheet.pdf
02+02 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
4P 4C 2W VERT XCHD LEFT NK datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 48POS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 16A 8HSMT datasheet.pdf