Yageo NKN1WJT-52-15R
NKN1WJT-52-15R picture photo
Mfg. Part Number
NKN1WJT-52-15R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
NKN1WJT-52-15R.pdf
Availability of NKN1WJT-52-15R
QUANTITY
NKN1WJT-52-15R Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN1WJT-52-15R
Internal Part NumberEIS-NKN1WJT-52-15R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNKN
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN1WJT-52-15R
Related LinksNKN1WJT, NKN1WJT-52-15R Datasheet, Yageo Distributor
NKN1WJT-52-15R Details Description
Related parts for NKN1WJT-52-15R
CAP ALUM 3900UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES MO 1W 51 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V X8R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 109 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
DIODE RECTIFIER 1600V 8A DPAK datasheet.pdf