Yageo NKN1WJT-52-7R5
NKN1WJT-52-7R5 picture photo
Mfg. Part Number
NKN1WJT-52-7R5
Brief Description
RES 7.5 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
NKN1WJT-52-7R5.pdf
Availability of NKN1WJT-52-7R5
QUANTITY
NKN1WJT-52-7R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN1WJT-52-7R5
Internal Part NumberEIS-NKN1WJT-52-7R5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package1,000
SeriesNKN
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)7.5
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN1WJT-52-7R5
Related LinksNKN1WJT, NKN1WJT-52-7R5 Datasheet, Yageo Distributor
NKN1WJT-52-7R5 Details Description
Related parts for NKN1WJT-52-7R5
CONN RECEPT 140POS .635MM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.2A 296.6 MOHM datasheet.pdf
SWAB 3" FOAM TIP 100/PKG datasheet.pdf
CONSOLE ALUM 14.18"L X 11.61"W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RECEPTACLE NEMA L6-30 30A/250V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 48V datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE INLINE FAST/ACT 16A 300V datasheet.pdf