Yageo NKN1WSFR-52-1R5
NKN1WSFR-52-1R5 picture photo
Mfg. Part Number
NKN1WSFR-52-1R5
Brief Description
RES 1.5 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN1WSFR-52-1R5.pdf
Availability of NKN1WSFR-52-1R5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN1WSFR-52-1R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN1WSFR-52-1R5
Internal Part NumberEIS-NKN1WSFR-52-1R5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
SeriesNKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN1WSFR-52-1R5
Related LinksNKN1WSF, NKN1WSFR-52-1R5 Datasheet, Yageo Distributor
NKN1WSFR-52-1R5 Details Description
Related parts for NKN1WSFR-52-1R5
RELAY GENERAL PURPOSE SPDT 5A 6V datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 3.3V SOT89-5 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 500KHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CONN DIN C/2 FEMALE 32CKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
ZACK STRIP 10-SECTION WHITE datasheet.pdf
MCU 8BIT 128K FLASH 48LGA datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 0.100" SMT datasheet.pdf
CONN RECEPT 40POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET 50POS 2.54MM datasheet.pdf