Yageo NKN1WSJR-52-0R16
NKN1WSJR-52-0R16 picture photo
Mfg. Part Number
NKN1WSJR-52-0R16
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.16 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
NKN1WSJR-52-0R16.pdf
Availability of NKN1WSJR-52-0R16
QUANTITY
NKN1WSJR-52-0R16 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN1WSJR-52-0R16
Internal Part NumberEIS-NKN1WSJR-52-0R16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.16
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN1WSJR-52-0R16
Related LinksNKN1WSJR, NKN1WSJR-52-0R16 Datasheet, Yageo Distributor
NKN1WSJR-52-0R16 Details Description
Related parts for NKN1WSJR-52-0R16
LED RED DIFF 7.3X2.4MM RECT T/H datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 650MA 1.4 OHM datasheet.pdf
CONN RCPT 1MM VERT 14POS datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A 10MSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 9-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES 5.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
BLUETOOTH CABLE REPLACE CLASS 1 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR LVPECL 32VFQFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
CONN DSUB 24POS SOCKET datasheet.pdf