Yageo NKN1WSJR-52-1R4
NKN1WSJR-52-1R4 picture photo
Mfg. Part Number
NKN1WSJR-52-1R4
Brief Description
RES 1.4 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
NKN1WSJR-52-1R4.pdf
Availability of NKN1WSJR-52-1R4
QUANTITY
NKN1WSJR-52-1R4 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN1WSJR-52-1R4
Internal Part NumberEIS-NKN1WSJR-52-1R4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package2,500
SeriesNKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN1WSJR-52-1R4
Related LinksNKN1WSJ, NKN1WSJR-52-1R4 Datasheet, Yageo Distributor
NKN1WSJR-52-1R4 Details Description
Related parts for NKN1WSJR-52-1R4
FILTER LINE 33MH 0.8A TYPE 21V datasheet.pdf
BATT VRLA 12V 13AH datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 385MA 850 MOHM TH datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 35A WAFER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RECEPT 0.4MM 24POS TEST SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 700KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf