Yageo NKN200FR-73-0R22
NKN200FR-73-0R22 picture photo
Mfg. Part Number
NKN200FR-73-0R22
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.22 OHM 2W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN200FR-73-0R22.pdf
Availability of NKN200FR-73-0R22
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN200FR-73-0R22 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN200FR-73-0R22
Internal Part NumberEIS-NKN200FR-73-0R22
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.22
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.209" Dia x 0.610" L (5.30mm x 15.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN200FR-73-0R22
Related LinksNKN200FR, NKN200FR-73-0R22 Datasheet, Yageo Distributor
NKN200FR-73-0R22 Details Description
Related parts for NKN200FR-73-0R22
IC OPAMP GP 7.5MHZ TO220-7 datasheet.pdf
IC DRIVER SINGLE HS DIFF 8-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200MHZ 8DFN datasheet.pdf
FUSE AUTO 60A 58VDC AUTO LINK datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
BRD SPT THR STUD ADHESIVE 1/2" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf