Yageo NKN200FR-73-0R43
NKN200FR-73-0R43 picture photo
Mfg. Part Number
NKN200FR-73-0R43
Brief Description
RES 0.43 OHM 2W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN200FR-73-0R43.pdf
Availability of NKN200FR-73-0R43
QUANTITY
NKN200FR-73-0R43 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN200FR-73-0R43
Internal Part NumberEIS-NKN200FR-73-0R43
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.43
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.209" Dia x 0.610" L (5.30mm x 15.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN200FR-73-0R43
Related LinksNKN200FR, NKN200FR-73-0R43 Datasheet, Yageo Distributor
NKN200FR-73-0R43 Details Description
Related parts for NKN200FR-73-0R43
CONN HEADER .100 SINGL R/A 34POS datasheet.pdf
IC COMP 1.6V QUAD P-P 14TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
VARISTOR 42.3V 2KA DISC 14MM datasheet.pdf
E4R CONTROLLER FOR E4R-A datasheet.pdf
IC OFFLINE CTRLR SMPS OVD 8DIP datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 20"L X 16"W datasheet.pdf
BUZZ PIEZO CIRC 42.85MM PANEL datasheet.pdf
FIXED IND 13NH 420MA 260 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.05A 550 MOHM TH datasheet.pdf
FAN AXIAL 12VDC 60X25MM IP68 datasheet.pdf