Yageo NKN200FR-73-0R5
NKN200FR-73-0R5 picture photo
Mfg. Part Number
NKN200FR-73-0R5
Brief Description
RES 0.5 OHM 2W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN200FR-73-0R5.pdf
Availability of NKN200FR-73-0R5
QUANTITY
NKN200FR-73-0R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN200FR-73-0R5
Internal Part NumberEIS-NKN200FR-73-0R5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.5
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.209" Dia x 0.610" L (5.30mm x 15.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN200FR-73-0R5
Related LinksNKN200F, NKN200FR-73-0R5 Datasheet, Yageo Distributor
NKN200FR-73-0R5 Details Description
Related parts for NKN200FR-73-0R5
RES SMD 162 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 EXTEND datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 7.5A 12VDC datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 50V P2H 0402 datasheet.pdf
IC FPGA 278 I/O 680FPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf