Yageo NKN200FR-73-0R56
NKN200FR-73-0R56 picture photo
Mfg. Part Number
NKN200FR-73-0R56
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.56 OHM 2W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN200FR-73-0R56.pdf
Availability of NKN200FR-73-0R56
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN200FR-73-0R56 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN200FR-73-0R56
Internal Part NumberEIS-NKN200FR-73-0R56
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.56
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.209" Dia x 0.610" L (5.30mm x 15.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN200FR-73-0R56
Related LinksNKN200FR, NKN200FR-73-0R56 Datasheet, Yageo Distributor
NKN200FR-73-0R56 Details Description
Related parts for NKN200FR-73-0R56
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOP datasheet.pdf
IGBT 1200V 135A SOA/RBSOA datasheet.pdf
WIRE MARKER B/Y .05-.12"1000PC datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 100MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 0.76MM datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT PIN datasheet.pdf