Yageo NKN200FR-73-6R8
NKN200FR-73-6R8 picture photo
Mfg. Part Number
NKN200FR-73-6R8
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.8 OHM 2W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN200FR-73-6R8.pdf
Availability of NKN200FR-73-6R8
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN200FR-73-6R8 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN200FR-73-6R8
Internal Part NumberEIS-NKN200FR-73-6R8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.209" Dia x 0.610" L (5.30mm x 15.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN200FR-73-6R8
Related LinksNKN200F, NKN200FR-73-6R8 Datasheet, Yageo Distributor
NKN200FR-73-6R8 Details Description
Related parts for NKN200FR-73-6R8
CONN ADAPT MS-145 PLUG-SMA JACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
RES SMD 35.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 38A D2PAK datasheet.pdf
CONN CHAMP RCPT 50POS .085 R/A datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC FRAM 256KBIT 1MHZ 8SOP datasheet.pdf
TV 4C 4#16 PIN PLUG datasheet.pdf
CAP 27 UF 20% 50 V datasheet.pdf