Yageo NKN200JT-73-0R47
NKN200JT-73-0R47 picture photo
Mfg. Part Number
NKN200JT-73-0R47
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.47 OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
NKN200JT-73-0R47.pdf
Availability of NKN200JT-73-0R47
QUANTITY
NKN200JT-73-0R47 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN200JT-73-0R47
Internal Part NumberEIS-NKN200JT-73-0R47
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNKN
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)0.47
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.209" Dia x 0.610" L (5.30mm x 15.50mm)