Yageo NKN2WSFR-73-0R27
NKN2WSFR-73-0R27 picture photo
Mfg. Part Number
NKN2WSFR-73-0R27
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.27 OHM 2W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN2WSFR-73-0R27.pdf
Availability of NKN2WSFR-73-0R27
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN2WSFR-73-0R27 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN2WSFR-73-0R27
Internal Part NumberEIS-NKN2WSFR-73-0R27
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.27
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.189" Dia x 0.453" L (4.80mm x 11.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN2WSFR-73-0R27
Related LinksNKN2WSFR, NKN2WSFR-73-0R27 Datasheet, Yageo Distributor
NKN2WSFR-73-0R27 Details Description
Related parts for NKN2WSFR-73-0R27
IC MPU MPC6XX 300MHZ 255FCCBGA datasheet.pdf
CONN TERM BLK ZTR 2.5-2 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 4POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 4.0A DUAL 8DFN datasheet.pdf
IC REG BCK 1.575V/1.8V 0.6A 8DFN datasheet.pdf
SWITCH SPDT 0.1A PIN PLUNGER datasheet.pdf
8322C108 INSULATION ANVIL datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 10% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CONN RING UNINSUL datasheet.pdf
IC FPGA SOC 150K LUTS datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf