Yageo NKN2WSFR-73-0R27
NKN2WSFR-73-0R27 picture photo
Mfg. Part Number
NKN2WSFR-73-0R27
Brief Description
RES 0.27 OHM 2W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN2WSFR-73-0R27.pdf
Availability of NKN2WSFR-73-0R27
QUANTITY
NKN2WSFR-73-0R27 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN2WSFR-73-0R27
Internal Part NumberEIS-NKN2WSFR-73-0R27
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.27
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.189" Dia x 0.453" L (4.80mm x 11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN2WSFR-73-0R27
Related LinksNKN2WSFR, NKN2WSFR-73-0R27 Datasheet, Yageo Distributor
NKN2WSFR-73-0R27 Details Description
Related parts for NKN2WSFR-73-0R27
OPTOISOLTR 2.5KV 2CH TRANS 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 324K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 4.1"L X 2.6"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES SMD 68.1KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 15MM datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS INLINE SKT datasheet.pdf