Yageo NKN2WSFR-73-2R2
NKN2WSFR-73-2R2 picture photo
Mfg. Part Number
NKN2WSFR-73-2R2
Brief Description
RES 2.2 OHM 2W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN2WSFR-73-2R2.pdf
Availability of NKN2WSFR-73-2R2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN2WSFR-73-2R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN2WSFR-73-2R2
Internal Part NumberEIS-NKN2WSFR-73-2R2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.189" Dia x 0.453" L (4.80mm x 11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN2WSFR-73-2R2
Related LinksNKN2WSF, NKN2WSFR-73-2R2 Datasheet, Yageo Distributor
NKN2WSFR-73-2R2 Details Description
Related parts for NKN2WSFR-73-2R2
SENSOR 300PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING WHT datasheet.pdf
AL-ELKO CAP NUT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf