Yageo NKN2WSFR-73-2R7
NKN2WSFR-73-2R7 picture photo
Mfg. Part Number
NKN2WSFR-73-2R7
Brief Description
RES 2.7 OHM 2W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN2WSFR-73-2R7.pdf
Availability of NKN2WSFR-73-2R7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN2WSFR-73-2R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN2WSFR-73-2R7
Internal Part NumberEIS-NKN2WSFR-73-2R7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.189" Dia x 0.453" L (4.80mm x 11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN2WSFR-73-2R7
Related LinksNKN2WSF, NKN2WSFR-73-2R7 Datasheet, Yageo Distributor
NKN2WSFR-73-2R7 Details Description
Related parts for NKN2WSFR-73-2R7
RES 976K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MINIGRABBER/MINI BANANA 60" BLK datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1GHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 2.3A 153 MOHM datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 441MA 360 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 13PF 50V U2J 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 61MA 12 OHM SMD datasheet.pdf