Yageo NKN2WSFR-73-4R7
NKN2WSFR-73-4R7 picture photo
Mfg. Part Number
NKN2WSFR-73-4R7
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.7 OHM 2W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN2WSFR-73-4R7.pdf
Availability of NKN2WSFR-73-4R7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN2WSFR-73-4R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN2WSFR-73-4R7
Internal Part NumberEIS-NKN2WSFR-73-4R7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.189" Dia x 0.453" L (4.80mm x 11.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN2WSFR-73-4R7
Related LinksNKN2WSF, NKN2WSFR-73-4R7 Datasheet, Yageo Distributor
NKN2WSFR-73-4R7 Details Description
Related parts for NKN2WSFR-73-4R7
OPTOISOLATOR 5KV DARL 4SMD datasheet.pdf
COVER TERMINAL BLCK 2CIRC datasheet.pdf
TFLEX 330TG 9" X 9" datasheet.pdf
SENSOR DIGITAL GAUGE 50PSI LCD datasheet.pdf
RES 22.6 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
10 PACK NYLON SCREWS datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
SCR FAST SW 450A 800V TO-200AC datasheet.pdf
HD RA TH datasheet.pdf
FIXED IND 500NH 35A 0.8 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 1.5KV AXIAL datasheet.pdf