Yageo NKN2WSFR-73-6R8
NKN2WSFR-73-6R8 picture photo
Mfg. Part Number
NKN2WSFR-73-6R8
Brief Description
RES 6.8 OHM 2W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN2WSFR-73-6R8.pdf
Availability of NKN2WSFR-73-6R8
QUANTITY
NKN2WSFR-73-6R8 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN2WSFR-73-6R8
Internal Part NumberEIS-NKN2WSFR-73-6R8
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.189" Dia x 0.453" L (4.80mm x 11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN2WSFR-73-6R8
Related LinksNKN2WSF, NKN2WSFR-73-6R8 Datasheet, Yageo Distributor
NKN2WSFR-73-6R8 Details Description
Related parts for NKN2WSFR-73-6R8
IC OPAMP CFA 200MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 12KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 6.3V X5R 0402 datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 3A SOT223 datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 1W TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 10V JB 0603 datasheet.pdf