Yageo NKN3WSFR-73-0R27
NKN3WSFR-73-0R27 picture photo
Mfg. Part Number
NKN3WSFR-73-0R27
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.27 OHM 3W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN3WSFR-73-0R27.pdf
Availability of NKN3WSFR-73-0R27
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN3WSFR-73-0R27 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN3WSFR-73-0R27
Internal Part NumberEIS-NKN3WSFR-73-0R27
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.27
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.209" Dia x 0.610" L (5.30mm x 15.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN3WSFR-73-0R27
Related LinksNKN3WSFR, NKN3WSFR-73-0R27 Datasheet, Yageo Distributor
NKN3WSFR-73-0R27 Details Description
Related parts for NKN3WSFR-73-0R27
CONN RECPT 9POS .100 POLAR 15AU datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 80A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf
BOARD LED IMS OSRAM OSTAR SMD datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN IDC 16POS 2.54MM 24AWG GOLD datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5.11 OHM 1% 5W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf