Yageo NKN3WSFR-73-0R51
NKN3WSFR-73-0R51 picture photo
Mfg. Part Number
NKN3WSFR-73-0R51
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.51 OHM 3W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN3WSFR-73-0R51.pdf
Availability of NKN3WSFR-73-0R51
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN3WSFR-73-0R51 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN3WSFR-73-0R51
Internal Part NumberEIS-NKN3WSFR-73-0R51
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.51
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.209" Dia x 0.610" L (5.30mm x 15.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN3WSFR-73-0R51
Related LinksNKN3WSFR, NKN3WSFR-73-0R51 Datasheet, Yageo Distributor
NKN3WSFR-73-0R51 Details Description
Related parts for NKN3WSFR-73-0R51
IC CURRENT GAUGE PREC 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 28 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 6.8K OHM 6SIP datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 30.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 49VC SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf