Yageo NKN3WSFR-73-0R56
NKN3WSFR-73-0R56 picture photo
Mfg. Part Number
NKN3WSFR-73-0R56
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.56 OHM 3W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN3WSFR-73-0R56.pdf
Availability of NKN3WSFR-73-0R56
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN3WSFR-73-0R56 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN3WSFR-73-0R56
Internal Part NumberEIS-NKN3WSFR-73-0R56
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.56
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.209" Dia x 0.610" L (5.30mm x 15.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN3WSFR-73-0R56
Related LinksNKN3WSFR, NKN3WSFR-73-0R56 Datasheet, Yageo Distributor
NKN3WSFR-73-0R56 Details Description
Related parts for NKN3WSFR-73-0R56
RES ARRAY 7 RES 56K OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
IDC CABLE - CPC10S/AE10M/X datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.82 OHM 5% 25W datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN CONTACT EARTH PIN 20AWG TIN datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 0.24UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf