Yageo NKN3WSFR-73-0R68
NKN3WSFR-73-0R68 picture photo
Mfg. Part Number
NKN3WSFR-73-0R68
Brief Description
RES 0.68 OHM 3W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN3WSFR-73-0R68.pdf
Availability of NKN3WSFR-73-0R68
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN3WSFR-73-0R68 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN3WSFR-73-0R68
Internal Part NumberEIS-NKN3WSFR-73-0R68
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.68
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.209" Dia x 0.610" L (5.30mm x 15.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN3WSFR-73-0R68
Related LinksNKN3WSFR, NKN3WSFR-73-0R68 Datasheet, Yageo Distributor
NKN3WSFR-73-0R68 Details Description
Related parts for NKN3WSFR-73-0R68
CONN TERM BLK ZDU 4-2/3AN BLUE datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
RES 45.3 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 17POS datasheet.pdf
381 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
SPARES KIT NATO: datasheet.pdf
PWRBLADE VERT HDR datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf